Čipování zvířat

Upozornění: 
Povinné čipování psů od 1.1.2020

Co je čipování zvířat

Radiofrekvenční identifikace - RFID zvířat představuje moderní metodu označování zvířat pomocí tzv. mikročipů. Mikročip je přibližně milimetr široké a centimetr dlouhé miniaturizované zařízení, které je naprogramováno číselným kódem, který je jedinečný a neopakovatelný. Jeho životnost je udávána minimálně 25 let.

Čip se aplikuje na levou stranu krku speciálním jednorázovým aplikátorem dodávaným ke každému čipu. Aplikátor je  v podstatě silnější dutá jehla, kterou se čip vpraví do podkoží (podobně jako očkování). 

Bezpečné čipování

Čip je pouze pasivním nosičem informace, neobsahuje vlastní zdroj energie.Je naprosto bezpečný pro zvíře. Čip je vybaven antimigrační hmotou, která zabraňuje cestování čipu a dále má speciální povrch zabraňující negativní  reakci na cizí těleso. Čip se aktivuje pouze při čtení čtečkou.

                                          

Výhody čipování

  • Čip je možné aplikovat zvířeti v jakémkoliv věku.
  • Nezaměnitelnost a jednoznačnost označení
  • Při ztátě zvířete (zaběhnutí a následný odchyt)a po přečtení informace z čipu nalezení majitele
  • Cestování do zahraničí

Veterinární ordinace je schváleným pracovištěm provádějícím aplikace mikročipů metodou RFID a vystavování mezinárodních očkovacích průkazu PETPASPORT k cestám do zahraničí.

Povinné čipování psů od 1.1.2020 neobsahuje povinost majitele registrovat a evidovat svého psa. Tuto povinost nemá ani veterinární lékař, který psa načipuje. Součástí některých čipů je i bezplatná registrace na některých stávajích registrech. Jako příklad uvádím www.pet2me.eu. Registr poplatných registrací je např. Národní registr majitelů zvířat - www.narodniregistr.cz. V mé ordinaci všechny psy, kteří budou načipováni BEZPLATNĚ registruji na stránkách petpas.vetkom.cz. Jedná se stránky, které vytvořila Komora veterinárních lékařů k registraci Petpasů - mezinárodních očkovacích průkazů. Tyto stránky jsem přístupné veřejnosti na adrese www.vetkom.cz. Informace, které tyto stránky poskytují v sekci pro veřejnost jsou omezeny pouze na informaci, zda je zvíře vedeno v tomto registru. Informaci o zvířeti a majitele jsou poskytovány pouze veterinárním lékařům po přihlášení do zabezpečené části. Chápu, že pokud není vytvořen celostátní registr zvířat s povinnosti evidovat zde svá zvířata(psy, kočky..) jedná se alespoň o alternativu evidence vašich mazlíčků.